Rosters for Euro Ice Hockey Challenge tournaments (UPDATED)

Rosters for Euro Ice Hockey Challenge tournaments (UPDATED)

Davide Tuniz07 Nov 2018Davide Tuniz»
 

Belarus, Hungary, Lithuania and Poland will host the four tournaments in the Euro Ice Hockey Challenge series during the first international break

 
 
 
 

Euro Ice Hockey Challenge opens the season with four tournaments during the first IIHF international break, from 05 to 11 November.

Minsk (Belarus); Budapest (Hungary); Gdansk (Poland) and Vilnius (Lithuania) are the cities that will host a total of 18 nations partecipating.

Here the rosters:

Velcom Four Nations Cup - Minsk (BLR), Chizovka Arena - 08/10 November 2018

Nation
Roster




Belarus

Goalkeepers - Mikhail Karnaukhov (Dinamo Minsk), Dmitry Milchakov (Plzen -CZE), Alexander Osipkov (Dinamo Maladzyechna);

Defenders - Andrei Antonov (Yunost Minsk), Daniil Bokun(Shakhtar Soligorsk), Roman Dostanko (Shakhtar Soligorsk), Pavel Vorobey (Sibir Novosibirsk-RUS), Vladimir Denisov (SaiPa Lappeenranta-FIN), Dmitry Znaharenko (Dinamo Minsk), Nikita Kryskin (Neman Grodno), Mikhail Khoromando (Neman Grodno), Nikita Ustinenko (Molot Prikamie – RUS)

Forwards - Pavel Boyarchuk (Neman Grodno), Artem Kisly (Neman Grodno), Sergey Malyavko (Neman Grodno), Nikita Remezov (Neman Grodno), Dmitry Buynitsky (Dinamo Minsk), Ivan Drozdov (Dinamo Minsk), Ilya Litvinov (Dinamo Minsk), Andrey Stepanov (Dinamo Minsk), Alexander Kogalev (Yunost Minsk), Maxim Parfeveets (Yunost Minsk), Arthur Gavrus (Dinamo Maladzyechna), Andrei Belevich (Dinamo Maladzyechna);Artem Demkov (Shakhtar Soligorsk), Victor Turkin (Shakhtar Soligorsk), Pavel Razvadovsky (Yunost Minsk), Nikita Feoktistov (Admiral Vladivostok - RUS), Andrei Kostitsyn (Dinamo Minsk), Sergei Kostitsyn (Dinamo Minsk), Yevgeny Kovyrshin (Dinamo Minsk), Alexander Kitarov (Dinamo Minsk)




France

Goalkeepers: Henri-Corentin Buysse (Amiens), Ronan Quemener (Aalborg Pirates- DEN)

Defenders: Aziz Baazzi (Bordeaux), Simon Barbero (Olten - SUI), Aurélien Dorey (Nice), Hugo Gallet (Bordeaux), Kévin Hecquefeuille (Mulhouse), Vincent Llorca (Lyon), Antonin Manavian (Medvescak Zagreb - CRO), Thomas Thiry (EV Zug - SUI)

Forwards: Eliot Berthon (Servette Genève - SUI), Charles Bertrand (Sibir Novosibirsk - RUS), Timothé Bozon (Servette Genève - SUI), Valentin Claireaux (Sport Vaasa - FIN), Stéphane Da Costa (Avtomobilist Yekaterinburg - RUS), Teddy Da Costa (Grenoble), Floran Douay (Servette Genève - SUI), Damien Fleury (Grenoble), Guillaume Leclerc (Grenoble), Bastien Maia (SaiPa Lappeenranta - FIN), Jordann Perret (Pardubice - CZE), Anthony Rech (Schwenninger Wild Wings - GER), Sébastien Rohat (Grenoble), Alexandre Texier (Kalpa Kuopio -FIN), Sacha Treille (Pardubice - CZE)





Latvia

Goalkeepers:  Jānis Auziņš (HK Prizma Riga), Rihards Cimermanis (HK Zemgale)

Defenders: Ralfs Freibergs (HC Zlin - CZE), Artūrs Salija (HK Poprad - SVK), Hugo Jansons (Neftyanik Almetievsk - RUS), Roberts Mamčics (Dinamo Riga), Roberts Kaļķis (HK Rīga), Pauls Svars (HK Rīga), Kristaps Jākobsons (HK Zemgale).

Forwards: Edgars Kulda (HC Zlin - CZE), Oskars Batņa (Dinamo Riga), Mārtiņš Dzierkals (Dinamo Riga), Frenks Razgals (Dinamo Riga), Rihards Marenis(Dinamo Riga), Roberts Lipsbergs (Dinamo Riga), Vladislavs Adeļsons (HK Zemgale), Bruno Zabis (HK Liepāja), Juris Upītis (HK Kurbads Riga), Edgars Homjakovs (HK Kurbads Riga), Rūdolfs Maslovskis (HK Mogo), Egils Kalns (HK Liepāja)



Slovenia

Goalkeepers: Gračnar  Luka (HK Poprad - SVK), Stojanovič Rok (Lyon HC - FRA), Us Žan (HK Olimpija Ljubljana)

Defenders: Logar Miha (Strasbourg - FRA), Magovac Aleksandar (Grenoble - FRA), Podlipnik Matic (HC Karlovy Vary - CZE), Pretnar Klemen (HC Košice - SVK), Repe Jurij (Herning Blue Fox - DEN), Selan Maks (Milano Rossoblu - ITA), Štebih Miha (HC Dukla Jihlava - CZE)

Forwards: Bašič Luka (HDD Jesenice), Čimžar Tadej (HDD Jesenice), Hebar Andrej (Ujpest - HUN), Kalan Luka (HDD Jesenice), Koblar Gregor (HK Olimpija Ljubljana), Koren Gal (HK Olimpija Ljubljana), Kuralt Anže (Fehervar Av19 - HUN), Ograjenšek Ken (Graz99er - AUT), Pance Žiga (DVTK Jegesmedvék - HUN), Pem Nik (HDD Jesenice), Ropret Anže (Ujpest - HUN), Simšič Nik (Medveščak Zagreb - CRO). Zajc Miha (HK Olimpija Ljubljana)


 EIHC Tournament for the 100th Anniversary of Independence - Gdansk (POL) - Olivia Hall - 09/11 November

Nation
Roster




Austria

Goalkeepers: David Kickert (EHC Linz), David Madlener (Klagenfurt AC), Lukas Schluderbacher (Villach SV).

Defenders: Dominic Hackl (Vienna Capitals), Patrick Peter (Vienna Capitals), Erik Kirchschläger (Graz 99ers), Philipp Lindner (HC Innsbruck), Julian Payr (HC Davos -SUI), Steven Strong, Clemens Unterweger (Klagenfurt AC), Bernd Wolf (Villach SV), Moritz Matzka (EHC Linz), Thomas Vallant (EC Bregenzerwald)

Forwards: Marco Brucker (EHC Linz), Andreas Kristler (EHC Linz), Brian Lebler (EHC Linz), Daniel Woger (EHC Linz), Manuel Ganahl (Pelicans Lahti - FIN), Benjamin Baumgartner (HC Davos - SUI), Benjamin Nissner (Vienna Capitals), Peter Schneider (Vienna Capitals), Ali Wukovits (Vienna Capitals), Lukas Haudum (IK Pantern - SWE), Fabio Hofer (HC Ambrì-Piotta - SUI), Kevin Macierzynski (Dornbirner EC), Felix Maxa (Villach SV), Daniel Oberkofler (Graz 99ers), Marco Richter (Klagenfurt AC) 




Denmark

Goaltenders: Patrick Galbraith (SønderjyskE), George Sørensen (Södertälje - SWE)

Defenders: Anders Krogsgaard (Esbjerg Energy), Phillip Bruggisser (Krefeld Penguine - GER), Matias Lassen (Malmo Red Hawks - SWE), Oliver Larsen (Pantern - SWE), Rasmus Lyø (SønderjyskE), Sebastian Bergholt (Rødovre Mighty Bulls), Lasse Bo Knudsen (Aalborg Pirates), Mathias Røndbjerg (Rungsted Seier Capital)

Forwards: Nicolai Meyer (Södertälje - SWE), Julian Jakobsen Aalborg Pirates), Thomas Spelling (Aalborg Pirates), Nick Olesen (Pantern - SWE), Mathias From (AIK - SWE), Steffen Klarskov Nielsen (Rødovre Mighty Bulls), Martin Højbjerg (Aalborg Pirates), Nikolaj Krag Christensen (Rungsted Seier Capital), Kristian Jensen (Frederikshavn White Hawks), Jeppe Jul Korsgaard (Aalborg Pirates), Felix Scheel (Esbjerg Energy), Morten Poulsen (Herning Blue Fox), Jesper Jensen (Brynas - SWE)




Norway

Goalkeepers: Henrik Holm (Stavanger Oilers), Jens Kristian Lillegrend (Sparta Sarpsborg).

Defenders: Sondre Bjerke (Lillehammer IK), Christian Fosse (Lillehammer IK), Johannes Johannesen (Stavanger Oilers),, Patrick Ulriksen (Stavanger Oilers), Christian Kåsastul (Frisk Asker), Håkon Løken Pedersen (Sparta Sarpsborg), Kristian Østby (Sparta Sarpsborg), Villiam Strøm (Vålerenga Oslo).

Forwards: Magnus Brekke Henriksen (Manglerud Star), Michael Haga (Mora IK - SWE), Jørgen Karterud (Karlskrona HK - SWE), Henrik Knold (Sparta Sarpsborg), Tommy Kristiansen (Sparta Sarpsborg), Jacob Lundell Noer (Lillehammer IK), Sondre Olden (Medveščak Zagreb - CRO), Thomas Olsen (Vålerenga Oslo),, Andreas Stene (Vålerenga Oslo), Martin Rønnild (Storhamar Dragons Hamar), Eirik Salsten (Storhamar Dragons Hamar), Markus Søberg (Stavanger Oilers), Mathias Trettenes (Krefeld Pinguine - GER), Thomas Valkvæ Olsen (Leksands IF - SWE).


Poland

Goalkeepers: John Murray (GKS Tychy), Przemysław Odrobny (TartSki Podhale Nowy Targ), Ondrej Raszka (JKH GKS Jastrzębie)

Skaters: Bartłomiej Bychawski (PGE Orlik Opole), Noureddine Bettahar (Heilbronner Falken - GER), Mateusz Bryk (GKS Tychy), Aron Chmielewski (HC Ocelari Trinec - CZE), Bartosz Ciura (GKS Tychy), Paweł Dronia (Ravensburg Towerstars - GER), Krystian Dziubiński (TartySki Podhale Nowy Targ), Bartosz Fraszko (Tauron KH GKS Katowice), Radosław Galant (GKS Tychy), Jakub Gimiński (JKH GKS Jastrzębie), Mateusz Gościński (GKS Tychy), Dominik Jarosz (JKH GKS Jastrzębie), Oskar Jaśkiewicz (TatrySki Podhale Nowy Targ), Bartłomiej Jeziorski (GKS Tychy), Filip Komorski (GKS Tychy), Arkadiusz Kostek (PGE Orlik Opole), Tomasz Malasiński (Tauron KH GKS Katowice), Radosław Nalewajka (JKH GKS Jastrzębie), Dominik Paś (JKH GKS Jastrzębie), Grzegorz Pasiut (Tauron KH GKS Katowice), Bartłomiej Pociecha (GKS Tychy), Damian Tomasik (Tauron KH GKS Katowice), Jakub Wanacki (Tauron KH GKS Katowice), Jakub Witecki (GKS Tychy), Patryk Wronka (Tauron KH GKS Katowice)


  Roland Divatház Four Nations Tournament - Budapest (HUN) - Tüskecsarnok Arena - 07/10 November

Nation
Roster




Hungary

Goalkeepers: Bálizs Bence (MAC Újbuda), Hetényi Zoltán (DEAC Debreceni), Rajna Miklós (MAC Újbuda)

Defenders: Dudás Jesse (MAC Újbuda), Kiss Dániel (DVTK Jegesmedvék), Láday Tamás (Fehérvár AV19), Pozsgai Tamás (MAC Újbuda), Stipsicz Bence (Fehérvár AV19), Szabó Dániel (Fehérvár AV19), Szirányi Bence (DVTK Jegesmedvék), Varga Arnold (Ujpest), Wehrs Kevin (Tölzer Löwen - GER)

Forwards: Bartalis István (Schwenninger Wild Wings - GER), Bodó Christopher (MAC Újbuda), Erdély Csanád (Fehérvár AV19), Galló Vilmos (Timra IK - SWE), Hári János (Fehérvár AV19), Kóger Dániel (Fehérvár AV19), Magosi Bálint (DVTK Jegesmedvék), Nagy Krisztián (MAC Újbuda), Terbócs István (MAC Újbuda) Sarauer Andrew (Fehérvár AV19), Sebők Balázs (KalPa - FIN), Sofron István (Fehérvár AV19), Somogyi Balázs (DVTK Jegesmedvék), Szabò Krisztián (Fehérvár AV19), Vas János (DVTK Jegesmedvék)






Italy

Goalkeepers: Marco De Filippo Roia (Sportivi Ghiaccio Cortina), Martino Valle Da Rin (Hockey Milano Rossoblu)

Defenders: Lorenzo Casetti (Asiago Hockey), Armin Hofer (HC Val Pusteria), Jan Pavlu (Heilbronner Falken – GER), Phil Pietroniro (Asiago Hockey), Alex Trivellato (Krefeld Pinguine – GER), Michael Zanatta (Sportivi Ghiaccio Cortina), Tobias Brighenti Moretti (Rittner Buam), Enrico Miglioranzi (Asiago Hockey)

Forwards: Raphael Andergassen (HC Val Pusteria), Anthony Robert Bardaro (Asiago Hockey), Alex Frei (Rittner Buam), Markus Gander (HC Val Pusteria), Simon Kostner (Rittner Buam), Riccardo Lacedelli (Sportivi Ghiaccio Cortina), Matthias Mantinger (Wipptal Broncos), Michele Marchetti (Asiago Hockey), Marco Rosa (Asiago Hockey), Tommaso Traversa (/HC Val Pusteria Lupi), Marcello Borghi (Hockey Milano Rossoblu), Devin Robert Di Diomete (SG Cortina)





Kazakhstan

Goalkeepers: Nikita Boyarkin (Saryarka Karaganda), Valery Sevidov (HK Almaty)

Defenders: Yegor Shalapov (Nomad Astana), Alexander Pelevin (Nomad Astana), Ivan Stepanenko (Beybarys Atyrau), Emil Nurgaliyev (HK Temirtau), Madiyar Ibraybekov (Nomad Astana), Nikita Kleshchenko (Nomad Astana), Kirill Polokhov (Nomad Astana), Stepan Alexandrov (Altai-Torpedo Ust - Kamenogorsk)

Forwards: Vladislav Nikulin (Saryarka Karaganda), Arkady Shestakov (Torpedo Ust Kamenogorsk), Kirill Savitsky (Nomad Astana), Dmitriy Grents (Barys Astana), Yaroslav Evdokimov (Nomad Astana), Alexander Borisevich (HK Temirtau), Valeri Gurin (Nomad Astana), Dmitri Gurkov (Barys Astana), Egor Petukhov (Nomad Astana), Kirill Panyukov (Nomad Astana), Anton Nekryach (Beybarys Atyrau), Andrei Yakovlev (Nomad Astana)




South Korea

Goaltenders: Kye Hoon Park (Sangmu), Hyun Ho Hwang (Anyang Halla), Hyung Chan Kim (Gyeong Seong High)

Defenders: Hyun-Soo Kim (Anyang Halla ), Hyeong Cheol Song (Anyang Halla), Don Ku Lee (Anyang Halla), Hyung Gon Cho (Anyang Halla), Hee Doo Nam (Yonsei University), Jin Woo Choi (Korea University)

Forwards: Yoon Seok Kang (Anyang Halla), Ki Sung Kim (Anyang Halla), Sang Wook Kim (Anyang Halla), Won Jung Kim (Anyang Halla) Kuk Hwan Mun (Anyang Halla), Jin Kyu Park (Anyang Halla), Do Hyung Kim (Anyang Halla), Hyun Seung Lee (Anyang Halla), Min-Ho Cho (Anyang Halla), Chong Hyun Lee (Anyang Halla)


  Turkish Airlines Baltic Challenge Cup . Vilnius (LTU) – Praemogu Arena – 08/11 November

Nation
Roster

Belarus (Metallurg Zhlobin)
Metallurg Zhlobin




Estonia

Goalkeepers: Henrik-Villem Koitmaa (Budapest Vasas SC - HUN), Roman Shumikhin (Colmar Titans - FRA)

Defenders: Andres Kato (Raahe Kiekko - FIN), Silver Kerna (Kalev Viking), Lauri Lahesalu (No Team), Saveli Novikov (Kalev Viking), Maksim Rõbuškin (Välk 494), Eduard Slessarevski (KJT-Haukat Järvenpää - FIN), Jaanus Sorokin (Välk 494)

Forwards: Artemi Aleksandrov (Rögle BK - SWE), Robert Arrak (Vaasa Sport - FIN), Christopher Usov (Åker/Strängnäs - SWE), Riho Emrich (Toulouse-Blagnac - FRA), Artjom Gornostajev (Muik Hockey Nykarleby - FIN), Kristofer Jõgi (Turku TuTo - FIN), Rasmus Kiik (Turku TuTo - FIN), Dmitri Kuznetsov (Välk 494), Andre Linde (KJT-Haukat Järvenpää - FIN), Andrei Markov (No Team), Kevin Parras (Välk 494), Aleksandr Petrov (Hockey Milano Rossoblu - ITA), Robert Rooba (JYP Jyväskylä -FIN), Liivik Siim (Klagenfurter AC - AUT), Emil Svartbro (Djurgårdens IF - SWE), Vassili Titarenko (Välk 494), Mihkel Vorang (Välk 494)




Japan

Goalkeepers: Fukufuji Yutaka, Hata Michikazu, Sato Eiki

Defenders: Kawai Ryuichi, Ito Goshi, Kumagai Goshi, Hayata Seiya, Minoshima Keigo, Soma Shuto, Aoyama Daiki, Osu Yuushi

Forwards: Saito Tetsuya, Furuhashi Makuru, Iwamoto Kazuma, Tanaka Go, Kawai Takuma, Yamada Junya, Hitosato Shigeki, Omiya Ryo, Shinohara Kota, Tokuda  Hiroya






Latvia B

Goalkeepers: Reinis Pektus (HK Zemgale), Kārlis Zakrevskis (HK Liepāja)

Defenders: Krišs Lipsbergs (HK Mogo), Renārs Demiters (HK Mogo), Maksims Širokovs (HK Prizma), Vjačeslavs Minajevs (HK Liepāja), Aleksejs Popovs (HK Zemgale), Eduards Fjodorovs (HK Lido), Bruno Bakanovs (HK Mogo), Rinalds Rosinskis (HK Zemgale)

Forwards: Andris Siksnis (HK Mogo), Gatis Gricinskis (HK Mogo), Kārlis Ozoliņš (HK Mogo), Kristaps Liepa (HK Prizma), Alekejs Širokovs (HK Prizma), Sandis Grīnbergs (HK Prizma), Juliāns Misjus (HK Zemgale) , Ričards Bernhards (HK Zemgale), Artūrs Homjakovs (HK Zemgale), Kristaps Riekstiņš (HK Prizma), Artjoms Pankevičs (HK Mogo), Ričards Fomins (HK Liepāja).


Lithuania

Goalkeepers: Armalis Mantas (Skellefteå AIK, SWE), Lubys Laurynas (SaiPa U20, FIN), Baltrūnas Simas (Hockey Punks Vilnius)

Defenders: Katulis Artūras (Energija Elektrėnai), Vėželis Justinas (Energija Elektrėnai), Ališauskas Nerijus (Dinamo Riga), Pikčius Valdas (Hockey Punks Vilnius), Čypas Domantas (HC Poruba, CZE), Rumševičius Paulius (HK Liepaja, LAT), Protčenko Edgar (Billingham Stars, GBR), Tomasz Krukowski (Geležinis Vilkas), Gusevas Kostas (HK Riga, LAT)

Forwards: Jagelavičius Vytautas (Kaunas Hockey), Verenis Povilas (ESC Dorfen Eispiraten, GER), Bosas Arnoldas (Bayreuth Tigers, GER), Rybakov Edgar (Hockey Punks Vilnius), Bendžius Aivaras (no team), Baltrukonis Mauras (Energija Elektrėnai), Gintautas Paulius (IK Comet, NOR), Čižas Ugnius (IK Comet, NOR), Nomanovas Danielius (Blackburn Hawks, GBR), Streckis Dovydas (Kaunas Hockey, LTU), Četvertak Ilja (Niagara-on-the-Lake Nationals, CAN),  Krakauskas Emilijus (EHC Kloten, SUI), Boroška Edvinas (Geležinis Vilkas)






Romania
 

Goalkeepers: Patrick Polc (Corona Brasov ) Otto Onodi (SC Cszikszereda)

Defenders: Bors Huba (Corona Brasov ), Pavlo Borysenko (Corona Brasov ), Otto Biro (Corona Brasov ), Tihamer Gyorfi (SC Cszikszereda), Botond Flinta (SC Csikszereda), Hugo Gecse (SC Csikszereda), Alpar Sallo (SC Csikszereda), Tamas Farkas (SC Csikszereda)

Forwards: Andrei Vasile (Corona Brasov ), Zsombor Molnar (Corona Brasov ), Roberto Gliga (Corona Brasov ), Daniel Trancă (Corona Brasov ), Gergo Biro (Corona Brasov ), Matyas Biro (Corona Brasov ), Peter Balazs Szabolcs (Corona Brasov ), Szilard Rokaly (SC Csikszereda), Eduard Cășăneanu (SC Csikszereda), Tamas Reszegh (SC Csikszereda), Csanad Fodor (SC Csikszereda)


Ico Facebook Ico Del.icio.us Ico Stumbleupon Ico Twitter Ico Digg it
Print
Recent transfersShow all transfers»

Leagues

Czech Rep.:  Tipsport extraliga | 1.liga | 2.liga

Finland:  Liiga | Mestis

Germany:  DEL | DEL2

Russia:  KHL | VHL

Slovakia:  Tipsport Extraliga | 1.liga

Sweden:  SHL | HockeyAllsvenskan

Switzerland:  NLA | NLB

Other:  EBEL | Belarus | Croatia | Denmark | Estonia | France | Great Britain | Iceland | Italy | Latvia | Lithuania | MOL-liga | Norway | Poland | Romania | Serbia | Slovenia | Spain | NHL | AHL |

Leagues statistic
League standings
 
Game fixtures
 
League leaders
 
 
 
Headlines

Belfast Giants and GKS Katowice proceed to Final

The first finalists for the Continental Cup final were decided yesterday. Read more»

Kurbads left Lyon with zero

Latvian team won against home team the battle between eliminated teams Read more»

© Copyright 2018 European Ice Hockey Online AB & eSports.cz s.r.o. | info@eurohockey.com
Hokejová výstroj