Want your name, logo or link here ? Sponsor this profile.
 

Pre-season games

 

Did you find any incorrect or incomplete information? Please, let us know.

League standings stage:

GROUP: Grain Union Cup, Kokshetau Aug 3-6

# Club G W L Score P
1Arlan Kokshetau33011:4 9
2Arystan Temirtau3217:7 6
3Zauralie Kurgan3116:6 6
4HK Astana3035:12 0

Best Goalkeeper: Vitaly Evdokimov, Arlan
Best Defender: Sergei Yakovenko, Arystan
Best Forward: Askhat Rakhmatullin, Zauralie

GROUP: Tournament Ekaterinburg Aug 8-11

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Molot-Prikamie Perm3111010:6 6
2Avtomobilist Yekaterinburg302019:8 4
3Sputnik Nizhny Tagil310115:7 4
4HC MOUNTFIELD310118:11 4

Final:
Molot-Prikamie Perm - Avtomobilist Yekaterinburg 2-6

GROUP: Dubko Memorial, Grodno Aug 6-8

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Neman Grodno3201010:7 7
2Beybarys Atyrau311109:7 6
3Titan Klin301116:7 3
4HK Lida301024:8 2

GROUP: President of the Republic of Kazakhstan’s Cup Aug 9-14

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1SKA St. Petersburg4400016:2 12
2Barys Astana4210111:12 8
3Kazzinc Torpedo Ust-Kamenogorsk4200211:12 6
4Yugra Khanty-Mansiysk410039:11 3
5Kazakhstan400135:17 1

GROUP: Lada Cup, Aug 9-12

# Club G W L Score P
1HK Sarov33014:5 9
2Toros Neftekamsk3217:6 6
3Lada Togliatti3128:8 3
4Dizel Penza3032:12 0

Third place game:
Lada Togliatti-Dizel Penza 3-0

Final:
HK Sarov-Toros Neftekamsk 1-2

GROUP: Nizhny Novgorod’s Governor Cup Aug 14-17

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Dinamo Riga3210011:5 8
2Spartak Moskva310117:11 4
3Dynamo Moskva310029:11 3
4Torpedo Nizhny Novgorod310028:8 3
Third place: Dynamo Moskva-Torpedo Nizhny Novgorod 2-4 Final: Dinamo Riga-Spartak Moskva 2-3

GROUP: Guv. of Tver Oblast, Aug 14-16

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Lokomotiv VHL Yaroslavl3300011:3 9
2Dynamo Balashikha3200111:9 6
3THK Tver301027:10 2
4Kristall Saratov300124:11 1

GROUP: Cup of Gubernator of Chelyabinsk Oblast 2012 Chelyabinsk Aug 15-19

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Neftekhimik Nizhnekamsk4301013:5 10
2Avangard Omsk420026:5 6
3Metallurg Magnitogorsk420025:10 6
4Kölner Haie411028:11 5
5Traktor Chelyabinsk410038:9 3

GROUP: Hockeyades 2012 Vallee de Joux Aug 15-18

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Dinamo Minsk220007:2 6
2SC Langnau Tigers210015:3 3
3Genève-Servette HC210017:7 3
4Metallurg Novokuznetsk201015:7 2
5Lausanne HC200113:8 1
Third place game: Geneve-Servette-Metallurg Novokuznetsk 4-2 Final: Dinamo Minsk-Langnau 0-2

GROUP: Memoriál Pavla Zábojníka Aug 16-18

# Club G W L Score P
1Donbas Donets’k33016:5 6
2Berkut Kyiv33011:5 6
3Ciarko PBS Bank KH Sanok31211:15 2
4HKm Zvolen3128:12 2
5HC´05 Banská Bystrica3125:9 2
6SK Kadaň30311:16 0
Donbas Donets’k win Memoriál Pavla Zábojníka

GROUP: SCA-Cupen Aug 22-Sep 01

# Club G W DL Score P
1MODO Hockey32109:5 5
2Timrå IK32019:4 4
3AIK31025:7 2
4IF Sundsvall Hockey30123:10 1

Top scorer:
Best goalie:
Best defenseman:
Best forward:

GROUP: Tatranský pohár Aug 23-25

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1HK SKP Poprad3210013:9 8
2Dukla Trencin3200111:9 6
3HC Kosice3101110:9 4
4HK Orange 20300031:8 0

GROUP: Salei Memorial Aug 24-26

# Club G W L Score P
1Vityaz Chekhov2208:2 6
2Metallurg Zhlobin2114:7 3
3Dinamo Minsk2023:6 0

GROUP: Stena Hockey Festival, Olofström Aug 24-26

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Karlskrona HK3110113:8 5
2Örebro HK310208:6 5
3IF Malmö Redhawks311015:7 5
4Olofströms IK310026:11 3

GROUP: Imhoff-Cup Aug 24-26

# Club G W L Score P
1Moser Medical Graz 99ers32113:10 6
2EV Landshut32111:9 6
3HC Energie Karlovy Vary32110:8 6
4HC Thurgau3037:14 0

GROUP: LDZ Kauss Aug 25-29

# Club G W L Score P
1Lokomotiv Yaroslavl33011:5 9
2Dinamo Riga3219:10 6
3Atlant Mytischy3127:9 3
4Espoo Blues3036:9 0
Third place game: Atlant-Blues 2-3 (SO) Final: Lokomotiv-Dinamo Riga 1-3. Tournament MVP: Karsums (Riga); Best Goalie: Jučers (Riga), Best Defender: Vishnevsky (Atlant), Best Forward: Kalyuzhny (Lokomotiv)

GROUP: Romazan Memorial Aug 27-29

# Club G W L Score P
1Metallurg Magnitogorsk33010:3 9
2Ak Bars Kazan3124:5 3
3Traktor Chelyabinsk3124:6 3
Also participating: Romazan Team (A combination of the junior teams of Metallurg, Ak Bars and Traktor) 1-2-0

GROUP: Blinov Memorial Aug 26-30

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Avangard Omsk4300114:10 9
2Yugra Khanty-Mansiysk4201111:11 7
3Barys Astana4200214:11 6
4Amur Khabarovsk4020210:12 4
5Sibir Novosibirsk410127:12 4

GROUP: Donbass Open Cup Aug 27-Sep 1

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Severstal Cherepovets4300110:6 9
2Avtomobilist Yekaterinburg4120110:10 7
3Donbas Donets’k420118:9 7
4HC LEV Praha4101211:11 4
5SKA St. Petersburg4011210:13 3

GROUP: Ufa Tournament Aug 30-Sep 1

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Salavat Yulayev Ufa320018:8 6
2Metallurg Novokuznetsk3200112:6 6
3HC Energie Karlovy Vary311018:7 5
4Toros Neftekamsk300124:11 1

GROUP: Moscow Tournament Aug 30-Sep 2

# Club G W W-OTL-OTL Score P
1Dynamo Moskva3210012:7 8
2CSKA Moskva320019:7 6
3Spartak Moskva301025:7 2
4Vityaz Chekhov300216:11 2

GROUP: Mariestad Cup, Aug 31-Sep 2

# Club G W L Score P
1Karlskrona HK: 0
2Mora IK: 0
3BIK Karlskoga: 0
4Mariestad BoIS: 0
Last updated: 01 Sep 2012, 20:31

On this page you find results, standings and news of pre-season games.

Here is a list of pre-season games 2016-2017.

Here is a list of pre-season games 2017-2018.

Recent articlesShow all articles»
Recent newsShow all news»

2018 Rona Cup cancelled

Due to work at the Pavol Demitra Arena, the traditional summer hockey tournament Rona Cup will not be held this year. An important part of the reconstruction will be the replacement of the old cooling technology. Since its beginning in 1994, the Rona Cup was not played only in 2016, again for work at the arena

(22 May 2018)
 

Games of the day: 20-21 August

Games of the day: 20 August, click here

Games of the day: 21 August, click here

(22 Aug 2017)
 

Games of the day: 18 August

Games of the day: 18 August: click here

(19 Aug 2017)
 

Games of the day: 17 August

Games of the day: 17 August: click here

(18 Aug 2017)
 

Games of the day: 16 August

GAmes of the day: 16 August - click here

(16 Aug 2017)
 

Games of the day: 15 August

Games of the day: 15 August click here

(15 Aug 2017)
 

Games of the day: 14 August

GAme of the day, 14 August: click here

(15 Aug 2017)
 

Games of the day: 30 July

Yunost Minsk - Lokomotiv Yaroslavl 1-7

CSKA Moskva - Sibir Novosibirsk 5-2

HC Red Star Kunlun - Severstal Cherepovets 3-0

HC Admiral Vladivostok - South Korea 3-2

U20 4-nat Zilina: Czech Republic U20 - Germany U20 3-1

U20 4-nat Zilina: Slovakia U20 - Switzerland U20 2-4

(30 Jul 2017)
 

Games of the day: 29 July

Minsk Cup 5h place final: Dinamo Minsk - Dinamo Riga 4-0

Minsk Cup bronze: Yunost Minsk - Yugra Khanty-Mansiysk 1-4

Minsk Cup gold: Lokomotiv Yaroslavl - Dynamo Moskva 3-1

HK Temirtau - Nomad Astana 1-2

HC Torpedo Ust-Kamenogorsk - HK Gomel 4-5 SO

HK Tambov - Kristall Saratov 8-2

HC Sochi - Metallurg Novokuznetsk 4-0

Zvezda Chekhov - Khimik Voskresensk 5-2

Grodno tourn.: Dinamo St. Petersburg - Shakhtar Soligorsk 1-2

Grodno tourn.: Neman Grodno - Beybarys Atyrau 2-4

Yuzhny Ural Orsk - Gornyak Uchaly 2-4

U20 4-nat Zilina: Germany U20 - Switzerland U20 5-6 SO

U20 4-nat Zilina: Slovakia U20 - Czech Republic U20 1-2 OT

Metallurg Magnitogorsk - Vityaz Podolsk 5-2

CSKA Moskva - Sibir Novosibirsk 4-0

HC Dynamo Pardubice - Avtomobilist Yekaterinburg 2-0

Avangard Omsk - Italy 3-2 OT

HC Admiral Vladivostok - South Korea 5-3

Women
South Korea - Sweden 1-4

(29 Jul 2017)
 

Games of the day: 28 July

Kostyuchenko mem.: BFSO Dinamo - Junior Minsk 1-4

Kostyuchenko mem.: MHK Spartak Moscow - HK Gomel-2 2-4

MsHK Garmin Zilina - Sary Arka Karaganda 1-4

HK Temirtau - Nomad Astana 2-1 SO

Traktor Chelyabinsk - Severstal Cherepovets 1-3

4-nations Zilina: Switzerland U20 - Czech Republic U20 6-3

Grodno tourn.: Beybarys Atyrau - Shakhtar Soligorsk 4-3

Minsk Cup Dinamo Riga - Yugra Khanty-Mansiysk 2-3 SO

Ak Bars Kazan - Neftekhimik Nizhnekamsk 3-4 SO

Chelmet Chelyabinsk - Zauralie Kurgan 1-4

Piráti Chomutov - Avtomobilist Yekaterinburg 4-3 SO

4-nations Zilina: Slovakia U20- Germany U20 7-5

HK Tambov - Kristall Saratov 5-1

Toros Neftekamsk - Lada Togliatti 5-4 SO

Jokerit - HC Red Star Kunlun 2-3

Yuzhny Ural Orsk - Gornyak Uchaly 6-1

Minsk Cup: Yunost Minsk - Dynamo Moskva 4-5 OT

Grodno tourn.: Dinamo St. Petersburg - Neman Grodno 6-0

Women:
South Korea - Sweden 0-3

(29 Jul 2017)
09 Apr 2013Vityaz Chekhov - Ukraine1-2
Leagues statistic
Past league results:
 
League standings:
 
Historic statistic:
 
Individuals records:
 
Fast factsseason 2012-2013
 
 
Headlines

Ben O’Connor to play in the KHL.

Ben O'Connor leaves Sheffield for Bayrs Astana of the KHL. Read more»

Sweden Wins World Championships for the Second Straight Year

For the second time in tournament history, Sweden has won back-to-back World Championships thanks to a 3-2 victory in a thrilling contest against Switzerland in the shootout on Sunday in Denmark. ... Read more»

© Copyright 2018 European Ice Hockey Online AB & eSports.cz s.r.o. | info@eurohockey.com
Hokejová výstroj