Anton Slepyshev picked first in the KHL junior draft

Anton Slepyshev picked first in the KHL junior draft

30 May 2011 | Henrik Lundqvist
 

May 28 was the third KHL draft in history held in Mytischi Arena. 135 players were selected. Mostly Russians, but also 16 players from Sweden, 11 from Finland, 6 from Canada, 4 from Kazakhstan, 3 from Latvia, 3 from USA, 2 from Slovakia and one from Belarus, Norway, Switzerland and Czech Republic. Complete list of picked players here.

 
 
 
 
Anton Slepyshev of Dizel-2 in Pervaya Liga was selected first in the 2011 KHL junior draft by Metallurg Novokuznetsk.

Eligible for the draft were two categories of players:
- 17 years old players graduated from Russian hockey schools
- 17-21 years old players not competing in Russian Federation competitions and with no contract with teams of KHL, VHL or MHL


No
Team
Player
1
Metallurg Nk
Anton Slepyshev
2
Amur
Igor Ishaev
3
CSKA
Alexander Timirev
4
SKA
Egor Malenkykh
5
Vityaz
Jonathan Huberdeau
6
Traktor
Vyacheslav Osnovin
7
Atlant
Andrei Vasilevsky
8
Atlant
Mikhail Grigorenko
9
Atlant
Arseny Khatsey
10
Dinamo Minsk
Anders Nilsson
11
Torpedo
Vladislav Namestnikov
12
SKA Ivan Nalimov
13
Torpedo
Anatoly Ryabov
14
Severstal
Joel Armia
15
Sibir
Valery Knyazev
16
Salavat
Gabriel Landeskog
17
SKA Pavel Makarenko
18
Atlant
Artur Gavrus
19
SKA Daniyar Kairov
20
Salavat
Oscar Klefbom
21
Metallurg Mg
Igor Ustinsky
22
Ak Bars
Jerry Kaukinen
23
Lokomotiv
Teuvo Teräväinen
24
Salavat
Markus Granlund
25
Atlant
Alex Galchenyuk
26
Lev
Marek Tvrdon
27
Metallurg Nk Mark Skutar
28
CSKA Zemgus Girgensons
29
Metallurg Nk Ilya Lyubushkin
30
Automobilist
Maxim Subbotin
31
CSKA Vadim Khlopotov
32
CSKA Bogdan Yakimov
33
CSKA Adam Almqvist
34
Salavat
Stanislav Gareev
35
Torpedo
Igor Safaraleev
36
Dinamo Minsk
Miikka Salomäki
37
Spartak
Tomas Mikus
38
Barys
Dmitri Sinitsyn
39
Dynamo Riga
Teodors Blugers
40
Spartak
Valery Vasiliev
41
Sibir
Filip Forsberg
42
Salavat
Joachim Nermark
43
Severstal
Calle Järnkrok
44
Atlant
Mark Solyankin-Pasternak
45
Atlant
Miro Aaltonen
46
Traktor
Vasily Demchenko
47
Tranktor
Alexei Fillipov
48
Metallurg Mg
Damir Galin
49
Metallurg Mg
Pavel Koledov
50
Metallurg Mg
Evgeny Ershov
51
Ak Bars
Christopher Gibson
52
Lokomotiv
Kirill Voronin
53
Salavat
Jonathan Johansson
54
Avangard
Adam Pettersson
55
Lev
Ivan Petrakov
56
Lev
Anton Ivanyuzhenkov
57
Lev
Nikita Shpakov
58
Metallurg Nk Damir Zhafyarov
59
Lokomotiv
Pavel Khomchenko
60
Vityaz Matthew Dumba
61
Automobilist
Nikita Tryamkin
62
Spartak
Andrei Ermakov
63
Traktor
Nikolai Kordyukov
64
Torpedo
Georgy Busarov
65
Dinamo Minsk
Petter Granberg
66
Spartak
Evgeny Krutikov
67
Barys
Alexander Nikulnikov
68
Dynamo Riga
Alexander Ruuttu
69
Spartak
Yuri Kozlovski
70
Sibir
Artem Antipov
71
Yugra
Denis Mingaleev
72
Severstal
Nikita Kramskoy
73
Atlant
Dmitri Sidlyarov
74
SKA Jonas Brodin
75
Metallurg Mg
Ruslan Ibatullin
76
Metallurg Mg
Alexander Yakovlev
77
Metallurg Mg
Maxim Kulagin
78
Ak Bars
Damir Musin
79
Lokomotiv
Samuel Guerra
80
Salavat
Rasmus Bengtsson
81
Traktor
Denis Vanin
82
Lev
Alexei Bereglazov
83
Lev
Vladlen Zakharov
84
Metallurg Nk Konstantin Shabunov
85
SKA Olli Määttä
86
SKA Elias Lindholm
87
Automobilist
Roman Manukhov
88
CSKA Denis Kamaev
89
Traktor
Artem Chistyakov
90
Traktor
Alexander Sorokin
91
Dinamo Minsk
Joel Mustonen
92
Neftekhimik
Andrei Mnikhovich
93
Barys
Evgeny Evseev
94
Torpedo
Nikita Svintsitsky
95
Spartak
Sergei Alexeev
96
Avangard
Mattias Bäckman
97
Yugra
Nikita Voynov
98
Yugra
Daniel Yunyshev
99
Severstal
Sergei Kuptsov
100
Atlant
Alexander Delnov
101
Barys
Nikolai Skladnichenko
102
Dinamo
Dmitri Uvarov
103
Dinamo
Andrei Mironov
104
Metallurg Mg
Ilya Khokhlov
105
CSKA Nikita Lisov
106
Lokomotiv
Ryan Murphy
107
Salavat
Filipp Pangelov-Yuldashev
108
Avangard
Pathrik Westerholm
109
Lev
Jakub Jerabek
110
Vityaz
Evgeny Ivanchik
111
Amur
Ryan Strome
112
Vityaz
Mark McNeill
113
Automobilist
Denis Fedorov
114
Automobilist
Eduard Gimatov
115
CSKA Dmitri Ogurtsov
116
Traktor
Stanislav Petrov
117
Torpedo
Pavel Khanov
118
Dinamo Minsk
Sondre Olden
119
Neftekhimik
Arseny Erokhin
120
Barys
Roman Shtefan
121
Dynamo Riga
Jarrod Rabey
122
Spartak
Nikita Kvartalnov
123
Spartak
Anton Zhitnikov
124
Avangard
Sebastian Collberg
125
Ak Bars
Ilya Nikolaev
126
Severstal
Daniel Pribyl
127
Vityaz
Ivan Ivanov
128
Dynamo Riga
Toms Andersons
129
Dinamo
Kirill Maslov
130
Metallurg Mg
Timur Shingareev
131
Ak Bars
Nikolai Vladimirov
132
Lokomotiv
Robbie Russo
133
Salavat
Sean Couturier
134
Avangard
Jyrki Jokipakka
135
Lev



Ico Facebook Ico Del.icio.us Ico Stumbleupon Ico Twitter Ico Digg it
Print
Recent transfersShow all transfers»

Leagues

Czech Rep.:  Tipsport extraliga | 1.liga | 2.liga

Finland:  Liiga | Mestis

Germany:  DEL | DEL2

Russia:  KHL | VHL

Slovakia:  Tipsport Extraliga | 1.liga

Sweden:  SHL | HockeyAllsvenskan

Switzerland:  NLA | NLB

Other:  EBEL | Belarus | Croatia | Denmark | Estonia | France | Great Britain | Iceland | Italy | Latvia | Lithuania | MOL-liga | Norway | Poland | Romania | Serbia | Slovenia | Spain | NHL | AHL |

Leagues statistic
League standings
 
Game fixtures
 
League leaders
 
 
 
Headlines

EIHL Challenge Cup finalists confirmed.

The second leg of the Semi-Finals confirmed the finalists as the Sheffield Steelers took on Glasgow Clan and Nottingham Panthers faced off against Cardiff Devils. Read more»

The Return of the Pharaoh’s

Read more»

© Copyright 2020 European Ice Hockey Online AB & eSports.cz s.r.o. | info@eurohockey.com
Hokejová výstroj